ووکامرس چیست

اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید، انتخاب های زیادی برای استفاده از سیستم مدیریت فروشگاه دارید. این انتخاب ها، به علت زیاد بودن در ابتدا ممکن است باعث شود تا شما را سردرگم کند و شما نتوانید تصمیم درست را بگیرید.

ما امروز قصد داریم یک سیستم بسیار قدرتمند و بسیار مشهور را به شما معرفی کنیم و یک پیش نمایش از سیستم فروشگاه ساز ووکامرس به شما نمایش دهیم که به کمک آن می توانید یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای ایجاد کنید.

ووکامرس چیست؟

ووکامرس یک افزونه رایگان و کاربردی برای وردپرس می باشد. این افزونه بیش از ۱۳ میلیون بار دانلود شده است و بطور تقریبی ۳۷% فروشگاه های اینترنتی موجود در حال حاضر از این سیستم استفاده می کنند. زمانی که این افزونه را بر روی وب سایت وردپرسی خود نصب می کنید، ووکامرس قابلیت هایی مانند مدیریت محصولات، مدیریت سفارش ها و سبد خرید به وب سایت شما اضافه می کند.

ووکامرس قدرت ایجاد یک فروشگاه اینترنتی پایه را به شما می دهد که توسط آن می توانید محصولات متنوعی مانند کالاهای فیزیکی، کالای دیجیتال با قابلیت دانلود، محصولات وابسته  و اشتراک های مدت دار  را برای فروش قرار دهید. هسته سیستم قابلیت مدیریت یک فروشگاه بین المللی را دارد و می‌تواند مشتریان را از کشورهای مختلف مدیریت کند، همچنین این سیسم دارای ویژگی هایی مانند مدیریت موجودی، مدیریت مالیت برای محصولات، هزینه ارسال، و کوپن های تخفیف را دارد.

افزونه وردپرس به تنهایی دارای بیش از ۳۰۰ افزونه فقط در مخزن وردپرس می باشد، که افزونه ها ویژگی هایی مانند رزرو وقت، محصولات مرکب، پکیج محصولات، رهگیری محصول، مدیریت گارانتی و وارانتی، درگاه های بانکی ووکامرس، سیستم امتیاز دهی حرفه ای و… می باشد. همچنین شما می توانید توسط افزونه های کمکی ووکامرس یک آموزشگاه مجازی ایجاد نمایید که درس های مختلف آن را برای فروش قرار دهید یا کاربر در دوره آموزشی ثبت نام کند.

بزرگترین رقیب های ووکامرس

ووکامرس رقبای بسیار زیادی دارد که شمال گروه های مختلفی از جمله رایگان، اپن سورس، تجاری می‌شود که ار ما بخواهیم ووکامرس را با بزرگترین های آنها مقایسه کنیم لیست زیر را داریم:

 • Magento: غیر وردپرس
 • Shopify : غیر وردپرس
 • iThemes Exchange: افزونه رایگان وردپرس
 • WP e-Commerce: افزونه رایگان وردپرس
 • Ecwid: غیر وردپرس

شما می تونید در این آدرس اطلاعات آماری بیشتری بدست بیارید.

توسعه دهندگان ووکامرس

ووکامرس در ابتدا توسط تیم WooThemes در سپتامبر ۲۰۱۱ ایجاد شد. در ماه مه ۲۰۱۵ شرکت اتوماتیک (شرکت مادر وردپرس) شرکت WooThemes را خرید و ووکامرس جزوی از محصولات شرکت اتوماتیک شد.

بیش از ۳۵۰ توسعه دهنده روی پروژه ووکامرس مشغول به کار هستند و هر روز ووکامرس در حال گسترش است. توسعه دهندگان جزوی از تیم شرکت اتوماتیک هستند و معمولا بیشتر آنها جزو گروه توسعه دهندگان وردپرس نیز هستند.

این گروه توسعه دهنده وردپرس در حقیقت بیشتر از این تعداد هستند. زیرا توسعه دهندگان و سرکت های بسیاری در حال ساخت افزونه و قالب های وردپرس می باشند و همچنین بسیاری از آنها بنا بر نیاز کاربر وردپرس را توسعه می دهند.

مزایا و معایب ووکامرس

درست مانند هر سیستم فروشگاهی دیگری، زمانی که در حال کار با ووکامرس هستید متوجه مزایا و معایب آن می شوید. البته باید در نظر داشته باشید که ووکامرس یک راه حل برای فروش محصولات بصورت اینترنتی هست و صرفا یک فروشگاه ساز قدرتمند به حساب نمی‌آید.

مزایا:

 • هسته ووکامرس اپن سورس و کاملا رایگان است
 • نصب افزونه در ووکامرس بسیار آسان است
 • قالب های بسیاری برای وردپرس وجود دارد که میتوان با آنها یک فروشگاه اینترنتی ایجاد کرد. این قالب ها ممکن است توسط WooThemes ایجاد شده باشد و یا توسط شرکت ها و طراحان بسیار دیگری ساخته شده باشند.
 • بیش از ۳۰۰ افزونه فقط برای کامل کردن هسته ووکامرس وجود دارد.
 • ووکامرس دارای آپدیت های منظم است.
 • توسعه دهندگان زیادی برای انجام شخصی سازی های مورد نظر شما موجود هستند.
 • در سایت وردپرس بیش از ۱۰۰۰ بار ۵ ستاره دریافت کرده و و نقد و بررسی های مثبت دریافت کرده است.

معایب:

 • عملا هر فروشگاهی احتیاج به افزونه دارد و این افزونه های در بعضی شرای ممکن است شامل هزینه شود و شاید دارای هزینه سالیانه باشد.
 • کسانی که به تازگی پا به عرصه فروشگاه اینترنتی گذاشته اند ممکن است زمانزیادی را صرف تنظیم کردن وب سایت ووکامرس خود نکنند. ووکامرس تنظیمات و قابلیت های زیادی برای مدیریت سفارش ها، مشتریان، موجودی، مالیات، ارسال و.. دارد.
 • تمام قالب های مموکامرس موجود دارای کیفیت مطلوب نیستند. شما باید سعی کنید تا قالب ها را از جایی تهیه کنید که از کیفیت کار آنها اطمینان دارید.
 • انجمن های پشتیبانی وردپرس، انچنان که باید پشتیبانی ارائه نمی دهند. شما میتوانید در انجمن های وردپرس ببینید که بیش از ۱۰۰۰ تاپیک در ماه قبل ایجاد شده که بی جواب مانده است.
 • تمام توسعه دهندگانی که ادعای آشنایی کامل به ووکامرس دارند، ووکامرس را کامل نمی‌شناسند.

افزونه های ووکامرس

یکی از بهترین مزیت های  ووکامرس افزونه های آن است. افزونه های ووکامرس با اضافه و نصب شدن در کنار ووکامرس باعث گسترش کارایی ووکامرس می شود. بیش از صدها افزونه کاربردی برای ووکامرس وجود دارد که با نصب آنها باعث می شود ووکامرس خود را از یک فروشگاه ساده با یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای تبدیل کنید.

در ادامه چند نمونه از افزونه های کاربردی که در بیشتر فروشگاه های اینترنتی لازم است تا فروشگاه شما افزایش کارایی داشته باشد را fه شما معرفی می کنم:

 • Follow-Up Emails: بصورت خودکار برای مشتریان ایمیل هایی که شما از قبل مشخص کرده اید ارسال می شود.
 • WooCommerce Google Analytics Integration: متصل کردن ووکامرس با ابزار گوگل آنالیتیکس و ارائه گزارش های آماری با جزئیات.
 • WooCommerce MailChimp Subscribe:  متصل کردن ووکامرس با سرویس ارسال ایمیل تبلیغاتی MailChimp و ارسال ایمیل های تبلیغاتی و تخفیف برای کاربران.
 • WooCommerce Menu Extension: افزودن آیتم های کاربردی برای منوی وردپرس
 • WooCommerce PDF Invoices: ساخت فاکتور با فرمت PDF برای خریداران محصولات شما
 • پلاگین پرداخت دلخواه: افزونه ای جهت اتصال فروشگاه اینترنتی خود با درگاه بانکی از طریق واسط بدون نیاز به دریافت نماد اعتماد
 • WooCommerce Subscriptions: افزونه ای برای خرید اشتراک یک محصول توسط کاربر و تمدید به مدت مشخص
 • Yoast WooCommerce SEO: افزونه ای جهت بالا بردن سئو فروشگاه اینترنتی شده و راهنمایی در نوشتن محتوای محصولات

افزونه هایی که در بالا معرفی شد فقط تعداد بسیار کمی از افزونه های موجود می باشد. شما می توانید با نصب افزونه های متفاوت در کنار ووکامرس، فروشگاه ساده فود را به یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای تبدیل کنید.

WooConf

ووکامرس دارای یک انجمن بسیار بزرگ می باشد و فقط مختص افزونه فروشگاهی ووکامرس است.

WooConf یک رویداد است برای صاحبان فروشگاه ها، توسعه دهندگان ووکامرس و حرفه ای های کسب و کارهای اینترنتی در کنار هم جمع می شوند در درباره نرم افزار و کارایی های این سیستم کنفرانس هایی برگزار می کنند. این کنفرانس ها به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا دانش خود را بالاتر ببرند، تکنیک های فروش جدید یاد بگیرند، به صحبت های برترین توسعه دهندگان ووکامرس گوش دهند و با دیگر کاربران ووکامرس ارتباط برقرار کنند.

آیا ووکامرس برای من مناسب است؟

هیچ فروشگاه سازی وجود ندارد که خود به تنهایی بتواند برای شما ایده‌آل باشد. به همین دلیل، بهتر است شما یک فرآیند ساختار یافته را طی کنید و بهترین راه حلی که میتواند نیازهای شما را برطرف کند انتخاب کنید.

در نتیجه صرفا فقط از خودتون نپرسید که ووکامرس چیه و آیا میتونه به من کمک کنه؟ به جاش نقد و بررسی های صورت گرفته رو بخونید و نظر کسانی که از این سیستم استفاده می کنند رو بپرسید. کارایی سیستم، قالب های موجود، افزونه ها، منابع آموزشی، پشتیبانی را در نظر بگیرید، یک بار همه آن ها را با هم مقایسه کنید و از میان آنها بهترین گزینه را مناسب نیازهای خود را انتخاب کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *